چگونه کارگاه آموزشی برگزار کنیم!

چگونه کارگاه آموزشی برگزار کنیم!

پیش از هر چیز خوبه فلسفه یک کارگاه آموزشی رو بدونیم. به‌طور کلی، یک کارگاه آموزشی با این هدف طراحی و برگزار میشه که محتوای آموزشی مختصر و مفیدی رو در مدتی کوتاه به فراگیران آموزش بده. بنابراین، کارگاه آموزشی از نظر طبقه‌بندی جزو دوره‌های آموزشی کوتاه مدت به شمار میاد. نکته‌ی دیگه اینه که در کارگاه‌های آموزشی معمولاً تبادل اطلاعات میان تعداد محدودی از شرکت‌کنندگان صورت میگیره. یکی از ویژگی‌های اصلی کارگاه آموزشی اینه که در اون مفاهیم نظری با فعالیت‌های عملی همراه میشن و دستاورد این همراهی یادگیری کاربردی مفاهیم آموزشی توسط هر یک از شرکت‌کنندگانه.


۱-اهداف کارگاه


برای این‌که بتونیم یک کارگاه آموزشی رو با موفقیت طراحی و برگزار کنیم، بیشتر از آگاهی‌ها از ویژگی‌های کارگاه؛ باید از اهداف اون هم مطلع باشیم. مهمترین هدفی که از برگزاری یک کارگاه آموزشی پیگیری میشه، ارتقای دانش و ایجاد مهارت در زمینه‌ای خاص در مدت زمان کوتاهی در میان شرکت‌کنندگانه.
دومین هدف، آموزش مباحث علمی متنوع و مورد نیاز شرکت‌کنندگان به صورت فشرده است، هدفی که تحقق آن نیاز به دقت در تنظیم محتوای آموزشی داره.
سومین هدف، ارتقای آگاهی و توانایی شرکت‌کنندگان در راستای شناخت بیشتر از موضوع آموزش و توسعه رفتار آگاهانه‌تر اونهاست.
چهارمین هدف، توانمندسازی شرکت‌کنندگان در عرصه‌ی پیشگیری یا حل معضلات و مشکلاتیه که معمولاً در حوزه موضوع آموزش مطرح میشن و بر‌طرف ساختن اونها نیازمند آگاهی و تجربه کافیه.
پنجمین و شاید مهم‌ترین هدف تغییر نگرش در شرکت‌کنندگان یک کارگاه آموزشی، فراتر از دانش‌افزایی یا مهارت‌آموزی ، تغییر در نگرش افراد شرکت‌کننده‌ست. بعلاوه با برگزاری یک کارگاه آموزشی به‌دنبال یافتن راه حل مناسبی برای تبلیغ و گسترش ارزش‌هایی هستیم که خودمون و شرکت‌کنندگان همگی به اونها باور داریم و این کار را از راه همکاری، بحث و گفتگو میشه انجام داد.

 


۲-برنامه‌ریزی


باید بدونیم که یک کارگاه آموزشی نیازمند برنامه‌ریزیه. از اونجا که هر کارگاه آموزشی معمولاً یک دوره‌ی مشخص و مستقل از آموزش را در بر میگیره، برگزاری یک کارگاه آموزشی به صورت اثر بخش، نیازمند رعایت اصول علمی و پیمودن مراحل برگزاری به طور کامله.


۳-اطلاع‌رسانی مطلوب


اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع باعث میشه مخاطبان بیشتری جذب وُرکشاپ شده و در نهایت بازدهی بیشتری خواهد داشت. نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در این زمینه نادیده نگیرین و از هر رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی استفاده کنین.


۴-تهیه فیلم آموزشی


از روند برگزاری کارگاه خود فیلم و عکس تهیه کنین. برای این کار میتونین از افراد و یا موسسات متخصص در زمینه عکاسی و فیلمبرداری کارگاه‌های آموزشی استفاده کنین. حتی در صورت امکان میتونین فیلم کامل وُرکشاپ رو در قالب CD  آموزشی پس از پایان برنامه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار بدین و یا بخش‌هایی مهم از وُرکشاپ رو به‌صورت کلیپ کوتاه در صفحات اجتماعی خود قرار بدین.

 


۵-پذیرایی مناسب


پذیرایی مناسب شامل خوراکی‌های قندی برای صبح، غذای سبک و کم چرب برای ظهر و میوه برای عصر در فواصل تعیین شده، سطح انرژی مخاطبان رو بهبود میبخشه.

 


۶-ارزیابی کارگاه آموزشی


در پایان کارگاه آموزشی فرم‌های ارزیابی رو بین شرکت‌کنندگان توزیع کنین. بررسی و تحلیل این فرم‌ها به شما کمک می‌کنه بدونین تا چه اندازه در برگزاری کارگاه موفق بودین و برای برنامه‌های بعدی نقص‌ها و معایب رو برطرف کنین.

 

نظرات کاربران

  • sms
  • sentiment_very_dissatisfied share visibility favorite_border

اپلیکیشن یکیتا | دانلود کنید