فیلم‌های آموزشی، روش نوین یادگیری

فیلم‌های آموزشی، روش نوین یادگیری

فرض کنید در کلاس درس نشسته‌اید و در کنار کتاب درسی، یک فیلم آموزشی مرتبط در حال پخش شدن است و شما می‌توانید هر زمان که خواستید فیلم را نگه داشته و سوالات خود را از معلم بپرسید و یا فیلم را به عقب برگردانید تا بخشی از آن را مرور کرده و مطلبی را که متوجه نشده‌اید مجددا نگاه کنید. در چنین حالتی میزان و کیفیت یادگیری شما چه تغییری می‌کند؟

تحقیقات نشان داده در مواردی که آموزش از طریق ویدئو صورت گرفته، علاقه‌‎مندی دانش‌آموزان به فرآیند یادگیری چندین برابر شده و حس پرسشگری به طرز فعالی در آن‌ها افزایش داده می‌شود.
علاوه بر این، این روش موجب افزایش کارایی معلمان نیز می‌شود، مخصوصا از لحاظ تعداد دانش‌آموزانی که به آن‌ها آموزش داده می‌شود؛ زیرا با استفاده از ویدئوهای آموزشی می‌توان به تعداد زیادی از دانش‌آموزان آموزش داد، بدون اینکه از کیفیت یادگیری کاسته شود. درواقع تکنولوژی آموزشی توانایی بالقوه‌ای در بهبود فرایند یاددهی- یادگیری دارد.


همچنین دانش‌آموزان به آموزش الکترونیکی علاقه دارند؛ زیرا این نوع آموزش با زندگی دیجیتالی آنها هماهنگ‌تر اســت. محتوای چندرسانه‌ای مانند ویدئو به آنها این اجازه را می‌دهند که در حین تماشا لذت هم ببرند و مطالب را از طریق بازی یاد بگیرند و درنهایت به دانش‌آموزان این اجازه را می‌دهد که برای فهم مطالب جدید هر لحظه و هر کجا به درون دریای اطلاعات شیرجه بزنند.

 


تاثیر ویدئو آموزشی در یادگیری دانش‌آموزان


از آنجا که بچه‌ها به ویدئو خیلی علاقه دارند، ویدئوهای آموزشی با محتوای آموزشی می‌توانند بچه‌ها را با علاقه و زمان بیشتری نسبت به منابع مکتوب سرگرم آموزش کنند. علت این جریان در کارکرد مغز نهفته است؛ زیرا تماشای ویدئو فعالیت ذهنی بیشتری نسبت به مطالعه می‌طلبد.
دلیل آن هم درگیر شدن بیشتر حس‌های مختلف در حین تماشای ویدئو است. ترکیب حس‌های بینایی، شنوایی و در برخی موارد لامسه و درک آنچه بر روی صفحه نمایش اتفاق می‌افتد باعث بهبود یادگیری و یادآوری اطلاعات جدید می‌شود.


آمار به دست آمده در سال 2015 نشان می‌دهد 54 درصد دانش‌آموزان به طور مداوم از یکی از سایت‌های ارائه دهنده‌ی ویدئو استفاده می‌کنند، 40 درصد معتقدند استفاده از ویدئو در انجام تکالیف مفید اســت. برای مقطع متوسطه درصد دانش‌آموزان مخاطب این سایت به 74 درصد می‌رسد و موضوعاتی را که این کانال ویدئویی پشتیبانی می‌کند شامل درسهایی مانند علوم، ریاضی، تعلیمات اجتماعی، تاریخ، زبان انگلیسی و هنر است.

 


دسترسی آسان به مباحث درسی


یک لحظه به این شرایط فکر کنید. چند نفر را می‌شناسید که از خط ثابت استفاده می‌کنند؟ یا زمانی که دو نفر بر سر پایتخت برزیل با هم بحث می‌کنند آیا تا رسیدن به خانه و چک کردن با کامپیوتر صبر می‌کنند یا تلفن‌های هوشمندشان را از جیب بیرون می‌آورند و به مباحثه پایان می‌دهند؟ بچه‌ها هم در دنیایی که ما هستیم زندگی می‌کنند و حتی وضعیت بهتری از ما در دنیای دیجیتالی دارند.
با توجه به آمار هم میزان استفاده از موبایل و تبلت در بین دانش‌آموزان به طور چشمگیری در حال افزایش است. نکته‌ی مهم این است که دانش‌آموزان از طریق تبلت‌ها می‌توانند به نرم‌افزارهای آموزشی دسترسی داشته باشند. دانش‌آموزان با استفاده از این نرم‌افزارها این امکان را دارند که بدون دسترسی به اینترنت مباحث درسی خود را بخوانند.
در دسترس بودن مباحث درسی چه به لحاظ زمانی و چه مکانی باعث می‌شود دانش‌آموزان در ارتباط با کلاس باقی بمانند. در نهایت زمانی که دانش‌آموزان در پی جوابی برای سؤال‌شان هستند اگر پاسخ در زمان مورد نیاز دریافت شود در فهم و یادآوری آن جواب تأثیر زیادی خواهد داشت.

 

نظرات کاربران

  • sms
  • sentiment_very_dissatisfied share visibility favorite_border

اپلیکیشن یکیتا | دانلود کنید