زبان بدن در تدریس

زبان بدن در تدریس

یک معلم کاربلد و حرفه‌ای که می‌داند چطور توجه دانش‌آموزان و شاگردانش را به موضوع جلب کند؛ قطعا یک سخنران و یا نماینده موفق هم خواهد شد. جذابیت تدریس و برخورد یک معلم، به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها، قطعا زبان بدن مدرس است. نقشی که زبان بدن در تدریس ایفا می‌کند؛ بسیار بیشتر از هر عامل دیگری است. شاید شما هم شنیده باشید که 55 درصد پیام‌های شما توسط زبان بدن به مخاطب می‌رسد.

این در حالی است که خود کلمات فقط هفت درصد از پیام‌های شما را منتقل می‌کنند. پس اگر بتوانید از زبان بدنتان به طور موثر و مفید استفاده کنید؛ تاثیر بسیار بیشتری بر دانشجویان و شاگردانتان خواهید گذاشت. یکیتا در مطلبی که جمع آوری کرده، درباره مهم‌ترین اصول و قوانین زبان بدن برای تدریس نکاتی را برایتان آماده کرده است. 

حتما شما هم با افرادی برخورد داشته‌اید که بدون اینکه حرف خاصی بزنند؛ توانسته‌اند شما را تحت تاثیر قرار داده و پیامشان را به شما منتقل کنند. تحقیقات نشان داده‌اند با حرکات صورت هفت هزار پیام به مخاطب منتقل می‌شود؛ برای همین دانستن زبان بدن کمک می‌کند تدریس شما بهتر شود و مطالب را بهتر به دانش‌آموزان و شاگردانتان منتقل کنید. انگیزه دادن به طرف مقابل، جلب توجه و اعتماد شاگردانتان و علاقه‌مند کردنشان به یادگیری، بیش از کلام با زبان بدن شما منتقل می‌شود. 

1- معلوم باشید:

سعی کنید تا جایی که می‌توانید بیشتر بدنتان را در معرض دید دانش‌آموزان و مخاطبانتان قرار دهید. اگر عادت به نشستن تمام مدت پشت میز دارید؛ یا در انتهای کلاس و پشت سر افراد می‌ایستید و یا به هر طریقی مخاطب کاملا به شما اشراف ندارد؛ تاثیر چندان مناسبی بر او نخواهید گذاشت. 

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه تدریس خوبی داشته باشیم؟

 

 

2- دست‌ها را دست کم نگیرید:

تاثیری که دست‌ها و فرم قرارگیریشان بر احساس طرف مقابل می‌گذارد؛ غیر قابل انکار است. دست‌ها احساسات و درونیات شما را به راحتی به مخاطب منتقل می‌کنند. 

 

2-1- انگشت اشاره:

انگشت اشاره‌تان را هرگز مستقیما به طرف کسی نگیرید و آن را برای تاکید مدام تکان ندهید. استفاده از انگشت اشاره احساسی به طرف مقابل می‌دهد که مورد اتهام قرار گرفته است. 

 

2-2- کف دست‌ها:

شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما کف دست‌ها احساس اعتماد و صداقت را به مخاطب شما انتقال می‌دهد. اگر می‌خواهید توجه و اعتماد شاگردانتان در کلاس درس را به دست بیاورید؛ باید از مشت کردن دستتان و پنهان کردن آنها خودداری کنید و موقع صحبت کردن، دست‌هایتان باز باشند. 

 

2-3- با دست‌هایتان احساساتتان را نشان دهید:

سعی کنید موقع بروز احساسات مختلف هنگام تدریس، آن‌ها را با کمک حرکات دست نشان دهید. مثلا وقتی می‌خواهید توجه دانش‌آموزان را به سوالی جلب کنید؛ دسستان را روی چانه قرار دهید و خالت سوالی به دستتان بدهید.

 

 

3- نگاه، دریچه احساسات:

حتی کسی که چیزی هم از زبان بدن و تاثیر آن نمی‌داند؛ می‌تواند از نوع نگاه شما پیام‌های زیادی دریافت کند. مخصوصا افرادی که سر کلاس حاضر هستند؛ از نگاه‌های مدرس و معلمشان می‌توانند به درس و مبحث کلاس علاقه‌مندتر شوند. 

 

3-1- به در و دیوار نگاه نکنید:

از اینکه با مخاطبانتان در هنگام تدریس تماس چشمی برقرار کنید نترسید. نگاهتان را از فردی به فرد دیگر تغییر دهید و بر روی هر کس چند ثانیه صبر کنید. نگاه کردن به جایی غیر از افراد حاضر در کلاس، حس بی‌علاقگی را به آنها منتقل می‌کند.

 

3-2- از نگاه کردن به ساعت خودداری کنید:

فرقی ندارد به ساعت مچی‌تان نگاه کنید یا ساعت دیواری کلاس، به هرحال این کار اثر بسیار بدی بر دانش‌آموزان کلاس خواهد گذاشت. بهتر است در مدتی که در حال تدریس هستید؛ فکر کردن به ساعت و گذر زمان را کنار بگذارید تا شاگردانتان هم چنین حسی داشته باشند. 

 

 

4- اعتماد به نفستان را نشان دهید:

به عنوان یک مدرس، لازم است که دانش‌آموزان و مخاطبانتان از رفتار‌های شما احساس کنند که به حد کافی اعتماد به نفس دارید. سرتان را بالا بگیرید؛ کمرتان را صاف نگه دارید و ارتباط چشمیتان را هم با افراد حفظ کنید. 

 

این مطلب را از دست ندهید: راه‌های جادویی افزایش اعتماد به نفس

 

5- حرکات صورتتان را کنترل کنید:

حرکات عضلات و ماهیچه‌های صورت که بعضی وقت‌ها ناخودآگاه اتفاق می‌افتد؛ پیام‌های خاصی را به فرد مقابلتان انتقال می‌دهد. مثلا جمع کردن لب‌ها یا اخم کردن، قطعا احساسات و فکرهای منفی را به دانش‌آموزان انتقال می‌دهد.

 

 

6- حضور داشته باشید:

خیلی مهم است با زبان بدنتان، حضورتان در کلاس را نشان دهید. با این کار توجه دانش‌آموزان را هم بیشتر به خودتان و مطالب مورد بحث جلب می‌کنید.

 

6-1- ورود:

ورود شما به عنوان مدرس به کلاس درس، بسیار مهم است. بهتر است به تک تک بچه‌ها سلام کنید؛ نزدیکشان بروید و نگاهشان کنید.

 

6-2- از همه فضای کلاس استفاده کنید:

به جای اینکه از اول تا آخر فقط یک جا بایستید و یا بنشینید؛ در کلاس راه بروید؛ سعی کنید به همه افراد حاضر نزدیک شوید و به ایشان توجه کنید.

 

6-3- به راه رفتنتان دقت کنید:

راه رفتن زیاد، سریع و با سر پایین، اصلا فرکانس‌های مثبتی به مخاطبانتان متنقل نمی‌کنند. آرام، با طمانینه، با سری بالا راه بروید و گاهی هم بایستید یا بنشینید.

 

 

 

7- از زبان بدن گشوده استفاده کنید:

برخی از رفتار‌ها و حرکات بدن، احساسات مثبتی در فرد مقابل ایجاد می‌کنند که علاقه به صحبت کردن و تعامل با شما داشته باشد. با بدنی گشوده و رو به مخاطب حرف بزنید؛ به سمت او خم شوید؛ دست به سینه ننشینید و عضلاتتان را منقبض نکنید و ریلکس باشید تا اثر مثبتش روی افراد حاضر در کلاس را ببینید.

نظرات کاربران

  • sms
  • sentiment_very_dissatisfied share visibility favorite_border

اپلیکیشن یکیتا | دانلود کنید