ساخت فیلم آموزشی

متن بنویسید.

نکات زیر از مهم‌ترین مسائل در نوشتن یک متن برای فیلم آموزشی شما محسوب می‌شود.

از کلمات رایج در مکالمه روزانه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا متن روان و قابل فهمی داشته باشید و احساس خوبی را به مخاطب منتقل کنید.

در نوشتن متن فقط درباره متن توضیح ندهید. اجازه بدهید تا مخاطبتان با مساله درگیر شود. مثلا اگر در حال آموزش زبان هستید از اصطلاحاتی که درس داده‌اید در مکالمه خود استفاده کنید. مثال‌های فراوانی بیاورید تا مطلب به درستی برای مخاطب جا بیفتد.

تمرین! تمرین! و باز هم تمرین متن نوشته شده را برای خودتان بلند بخوانید و ببینید جریان متن چطور باید پیش برود. زیر و بمی صدا به جا است؟ در جای درست توقف دارید؟

اگر جایی در بین متن گیر کردید آن را اصلاح کنید و مطمئن باشید تا شیرینی و رسایی زبان مادری را در آن ادا کرده‌اید.

در نهایت به دنبال فیدبک بروید. از بین آشنایان و اقوام کسی را پیدا کنید که از همه رک‌تر است. متن خود را برای او ارسال کنید و از او بخواهید تا ایرادهای متن را به شما نشان دهد.

ممکن است ارسال متنتان برای یک فرد دیگر در ابتدا شما را بترساند. اما ترس را کنار بگذارید و این کار را انجام بدهید. این کار از این به بعد برای شما جزیی از روال متن نویسی خواهد شد و ضرورت آن را خواهید فهمید.

ساخت فیلم آموزشی
 

ضبط صدا

برای ضبط کردن صدایتان دنبال بهترین میکروفون نباشید. اگر میکروفون تعبیه شده در گوشی و یا لپتاب شما به خوبی صدای شما را ضبط می‌کند که خوشا به حالتان. اما اگر فضای ضبط فیلم آموزشی به گونه‌ای است که کیفیت صدا را به خوبی نمی‌رساند می‌توانید یک میکروفون با کیفیت و قیمت مناسب بخرید.

نرم افزار camtasia یک گزینه مناسب برای ضبط صدا با میکروفون داخلی لپتاب است.

لینک دانلود و راهنمای نصب camtasia

مکان آرامی برای ضبط صدا پیدا کنید. هر موقع احساس کردید انرژی کافی برای ضبط صدا رادارید شروع کنید. دقت کنید تا صدای شما به اندازه کافی واضح و محکم باشد.

اگر اشتباه کردید نیازی نیست تا دوباره شروع به ضبط صدا کنید. توقف کنید. به قبل از اشتباهتان برگردید و آن را اصلاح کنید. همیشه می‌توانید اشتاباهات خود را بعد از اتمام ضبط صدا اصلاح کنید.

ضبط تصویر

اگر برای آموزشتان نیاز به ضبط صفحه نمایش کامپیوتر دارید اکنون زمان آن فرا رسیده است.

با پاک کردن صفحه نمایش شروع کنید. آیکون‌های اضافی را پاک کنید.

برنامه‌ها در حال اجرا که به آن نیاز ندارید را ببندید.

 نوتیفیکشن‌ها و پاپ‌آپ‌هایی که لازم نیستند را خاموش کنید تا در هنگام ضبط بر روی صفحه نمایش ظاهر نشوند.

نرم افزاری که می‌خواهید با آن کار کنید را باز کنید و مراحلی که قرار است آموزش دهید را یکبار طی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا روی روال بیفتید و هنگام ضبط به ویرایش‌های کمتری نیاز داشته باشید.

اگر جایی اشتباه پیش رفتید نترسید. همان لحظه دکمه pause را بفشارید و به لحظه قبل از وقوع اشتباه برگردید و دوباره شروع به ضبط نمایید. در پایان کار نیز می‌توانید فیلم خود را چک کنید و در صورت نیاز آن را ویرایش کنید.

دقت کنید که نرم افزار مورد استفاده شما قابلیت ویرایش فیلم آموزشی را در خودش داشته باشد تا شما را از نصب یک نرم‌افزار دیگر بی‌نیاز کند.

ساخت فیلم آموزشی

تنظیم صدا بر روی تصویر

حالا وقت آن است که صدای ضبط شده خود را با تصویری همزمان کنید. شما می‌توانید از گزینه clip Speed و extend frame استفاده کنید تا در صورت لازم سرعت ویدیو را کمتر یا بیشتر کنید که کاملا منطبق با صدای شما باشد.

برای مثال اگر شما نیاز دارید تا در میان کار یک مبحث را توضیح دهید کافیست تا یک extend frame بین صفحه اضافه کنید. این فریم صفحه شما را برای مدت دلخواهتان فریز نگه می‌دارد تا توضیح شما به اتمام برسد.

ساخت فیلم آموزشی

این را هم ببینید: فیلم‌های آموزشی، روش نوین یادگیری

ذخیره و اشتراک گذاری

شما می‌توانید از طریق خودِ نرم‌افزار camtasia فیلم ساخته شده خود را با بقیه به اشتراک بگذارید و یا آن را ذخیره کنید و برای افراد دلخواهتان ارسال کنید. پیشنهاد ما این است که این فیلم آموزشی را در ابتدا برای گروهی از افراد بفرستید تا پس از مشاهده نظرشان را درباره نقاط ضعف احتمالی برای شما بیان کنند.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *