درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

 لازم نیست سخنران حرفه‌ای باشیم تا به دنبال راه‌هایی برای بهبود روش‌های سخنرانی بگردیم. برای همه ما پیش می‌آید که مجبور شویم در یک جمع صحبت کنیم یا موضوعی ارائه دهیم. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که در چنین مواقعی دست و پایتان را گم می‌کنید و بعدا از اینکه تسلط کافی نداشته‌اید از دست خودتان عصبانی می‌شوید. یکی از چیز‌هایی که میزان تسلط شما را نشان می‌دهد؛ کنترل صدای شماست. میتوان گفت لرزش صدا نشان دهنده ناتوانی شما خواهد بود و در نتیجه اثر مناسب را بر مخاطب نخواهید گذاشت. راه‌های درمان این مشکل، توسط تیم یکیتا جمع‌آوری شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد:

1- تنفس صحیح:

     یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود صدایتان موقع صحبت و سخنرانی بلرزد؛ حبس کردن نفس و بیرون دادن سریع آن است. اگر با لرزیدن صدا موقع سخنرانی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ احتمالا باید تمرینات تنفسی را انجام دهید.

1-1- از دیافراگم نفس بکشید:

     تنفس شما باید یکنواخت، دیافراگمی و قوی باشد. برای اینکه تنفستان را بهتر کنید؛ باید یاد بگیرید از دیافراگم نفس بکشید. تنفس دیافراگمی یعنی موقع دم، شکمتان جلو بیاید نه اینکه به طرف داخل کشیده شود. اگر بتوانید فشار را از روی دیافراگمتان بردارید؛ موقع صحبت دیگر صدایتان نخواهد لرزید.

     برای اینکه تنفس دیافراگمی شما بهتر شود؛ باید در تمام لحظه‌ها حواستان به نفس کشیدنتان باشد و تلاش کنید دیافراگمتان را تقویت کنید. اگر بیاموزید همیشه صحیح و عمیق نفس بکشید؛ مشکل لرزش صدایتان بهبود چشمگیری پیدا خواهد کرد.

2- تلفظ صحیح:

     خیلی وقت‌ها لرزش صدا به این دلیل است که نمی‌توانید کلمات را کاملا صحیح ادا کنید و به اصطلاح، حرف در دهانتان گلوله می‌شود! همان طور که واضح است؛ برای رفع این مشکل باید روی تلفظتان کار کنید. جملات سختی که در دوران کودکی باید سه بار میگفتیم تا برنده شویم را مدام تکرار کنید. با صدای بلند و رسا کلمات سخت را پشت هم تکرار کنید تا تلفظتان عالی شود.

این مطلب را هم از دست ندهید: چگونه فن بیانمان را بهتر کنیم؟

3- آب بخورید:

     حتما مقداری آب هم‌دما با محیط را از قبل برای خودتان فراهم کنید و هر وقت احساس کردید دهانتان خشک شده یا استرس دارید؛ کمی از آن بنوشید. خشک شدن دهان ممکن است باعث سخت‌تر شدن تنفس و در نتیجه لرزش صدا شود.

4- اعتماد به نفس داشته باشید:

     یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب لرزش صدا می‌شود؛ ترس و وحشت از سخنرانی جلوی جمع است. این ترس و اضطراب معمولا ناشی از نداشتن اعتماد به نفس است و با کمی تلاش، به راحتی قابل حل است.

     در مطالب بعدی یکیتا، درباره روش‌های افزایش اعتماد به نفس هم خواهیم گفت؛ اگرچه بسیاری از راهکار‌ها در دسترس شما قرار دارند تا دیگر آدم خجالتی سابق نباشید.

5- به غذا‌هایتان اهمیت بدهید:

     خوانندگان معروف و سخنرانان حرفه‌ای، رژیم غذایی سفت و سختی دارند که تحت هیچ شرایطی آن را نمی‌شکنند. خوردن غذاهای سرد، گرم و خیلی چرب اثر بسیار مخربی دارد و موقع سخنرانی کار را خراب خواهد کرد. اگر یک سمینار، ارائه و یا کارگاه آموزشی در پیش دارید؛ حتما از چند روز قبل خوردن این مواد را قطع کنید.

خواندن این مطلب به شما توصیه می‌شود:  چگونه کارگاه آموزشی برگزار کنیم!

6- ورزش کنید:

     ورزش کردن بر هر درد بی‌درمان دواست! ورزش مداوم کمک می‌کند که هم استرس و حالت‌های نا‌آرام روحیتان بهتر شود؛ هم باعث بهبود تنفستان می‌شود. به همین خاطر انجام ورزش مداوم کمک می‌کند لرزش صدایتان درمان شود و دیگر نگرانش نباشید.

7- خودتان را رصد کنید:

     اگر سخنرانی مهمی در پیش دارید و نگران لرزش صدایتان هستید؛ بهتر است صدایتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید. نه فقط مواقعی که متن سخنرانیتان را تمرین می‌کنید؛ بلکه در لحظه هایی که عادی صحبت می کنید هم باید صدایتان را آنالیز کنید و ببینید کجاها دچار لرزش صدا و تپق می شوید. به این ترتیب می توانید مشکلتان را درمان کنید.

8- سراغ روانپزشک بروید:

     اگر اضطراب شما و لرزش صدایتان از حد عادی بیشتر شده و به مرحله نگران کننده ای رسیده است؛ باید هرچه زودتر به دکتر روانپزشک مراجعه کنید تا تحت درمان دارویی قرار بگیرید. خوردن قرص های ضد اضطراب و آرام بخش، کمکتان میکند سخنرانی خیلی بهتری در پیش داشته باشید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *