چگونه یک کارگاه را آماده‌سازی کنید

کارگاه یک کلاس آموزشی است که متمرکز بر آموزش مهارت های تخصصی و یا یک موضوع خاص است. مدرسان کارگاه معمولا مربیان، کارشناسان موضوع، مدیران و یا لیدرهایی هستند که دانش خود را از موضوعی خاص و یا مهارتی خاص به دیگران انتقال می دهند. بسته به موضوع، ممکن است کارگاه های آموزشی تنها یک یا دو ساعت طول بکشد یا در طول هفته ها گسترش یابد. مدرسان می توانند کارایی سخنرانی ها را از طریق برنامه ریزی دقیق، سازماندهی و ارائه عملکرد تقویت کنند.
آماده سازی کارگاه

مراحل آماده سازی یک کارگاه

برنامه ریزی کارگاه

هدف  خود را تعریف کنید.هدف شما ممکن است آموزش یک مهارت، مانند نحوه ایجاد و ذخیره اسناد در یک نرم افزار پردازشی باشد. یا هدف شما ممکن است ارائه اطلاعات عمومی و یا راهنمایی در مورد یک موضوع خاص، مانند نقاشی و یا نوشتن خلاقانه باشد. صرف نظر از تمرکز اصلی، مهم است که ابتدا هدف را تعریف کنید.
این مطلب را نیز مطالعه کنید : برنامه‌ریزی یک کارگاه آموزشی

نیازهای شرکت کنندگان را تعیین کنید

یکی از نکات مهم برای آماده سازی کارگاه در نظر گرفتن نیاز های شرکت کنندگان میباشد.برای مثال، هنگام آموزش یک مهارت خاص، درک نیازهای شرکت کنندگان در رابطه با سطح مهارت و سرعت یادگیری به شما در ارائه مناسب مطالب کمک خواهد کرد. هرچه بیشتر وقت را با مخاطبان خود بگذرانید، آموزش موثرتری خواهید داشت.

یک طرح کلی برای ارائه کارگاه خود ایجاد کنید

مقدمه ای ایجاد کنید و تصمیم بگیرید که چگونه خودتان را معرفی کنید. موضوع و اعضای شرکت کننده را نیز معرفی کنید. فهرست مهارت ها و یا موضوعاتی را که پوشش می دهید، فهرست کنید. یک لیست کامل ایجاد کنید. در صورت نیاز، موضوعات زیر را وارد کنید.بر اساس نظریه موضوعات تصمیم گیری کنید. مهمترین مهارت ها یا اطلاعات را به بخش اولیه کارگاه انتقال دهید. بسته به موضوع, ممکن است مفید باشد که هر موضوعی را که از ساده ترین یا مستقیم ترین موضوع پیش روی شماست و با موضوع پیچیده تر یا پیچیده تر شروع می شود را معرفی بسازید.

قوانینی برای کارگاه تعیین کنید

قوانین یا دستورالعمل هایی مانند فقط یک نفر در هر زمان صحبت کند، یا دست بلند کردن برای صحبت کردن، و همچنین تعطیل کردن هر تلفن همراه یا دستگاه هایی که باعث حواس پرتی می شود، برای شروع جلسه خوب است.

تصمیم بگیرید که چگونه کارگاه را به نتیجه برسانید

شما ممکن است با یک مرور کوتاه از مهارت های آموخته شده، یک فرم بازخورد شرکت کننده آن را پیگیری کنید.برای رئوس مطالب، مدت زمان برآورد شده ای اختصاص دهید. برای موضوعات یا مهارت های بسیار پیچیده، وقت کافی برای شرکت کنندگانی که مشکل دارند یا سوال دارند در نظر داشته باشید. همچنین در زمان کارگاه مهم است که فواصل برنامه ریزی شده را به کار ببندیم تا به شرکت کنندگان فرصتی برای استراحت دهیم.

نحوه ارائه در کارگاه

هنگامی که رئوس مطالب خود را تکمیل کردید، نحوه ارائه خود را تمرین کنید. تمرین بخش مهمی از روند آماده سازی کارگاه است. اطلاعات خود را به همکاران، دوستان یا بستگان قبل از زمان کارگاه ارائه دهید، و از آن ها بخواهید تا به شما بازخوردی در مورد وضوح و کارآمدی ارائه شما بدهند.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *