چطور در اینستاگرام درس بدهم؟

اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی اشتراک گذاری تصاویر در جهان است. عکس‌های زیبایی که از دیدن آن حیرت خواهید کرد را در نظر بگیرید تا جزئیات زندگی روزمره زنان خانه‌دار! اما تا به حال فکر کرده‌اید که با استفاده از این شبکه اجتماعی همه‌پسند برای تدریس استفاده کنید؟

چرا اینستاگرام؟

ممکن است شما مدت زمان زیادی نباشد که در اینستاگرام عضو شده‌اید. چرا که تمام دانشجویان یا دانش‌آموزان شما دور تا دور شما را در این فضا احاطه می‌کنند. و این شبکه اجتماعی در نظر اول فضای مناسبی برای ارتباط دانش‌آموز و معلم به نظر نیاید. اما شما می‌توانید از همین فضای مشترک بین همه دانش‌آموزانتان استفاده کنید تا آن‌ها را کمی داناتر کنید. شاید باورتان نشود اما آن‌ها تا کنون چیزهای بسیاری از همین فضا آموخته‌اند. اکنون وقت آن رسیده است تا در کنار چت کردن و سرگرمی کمی اطلاعات تخصصی هم از راه اینستاگرام به خورد دانش‌آموزان بدهید.

دلیل دومی که ما را ترغیب می‌کند تا آموزش از طریق اینستاگرام را شروع کنیم حافظه تصویری قوی در انسان‌هاست. گاهی یک عکس می‌تواند ارزشمندتر از هزار کلمه باشد. محبوبیت استوری‌های اینستاگرام هم نشان‌دهنده همین حقیقت است.

آموزش در اینستاگرام

نکاتی برای تدریس در اینستاگرام

1.   در راستای هدف حرکت کنید.

اگر شما دلیل فعالیتتان در اینستاگرام را به طور روشن مشخص نکنید دچار شکست خواهید شد. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از شروع فعالیت در اینستاگرام به سوالات زیر پاسخ دهید:

    مخاطبان من چه کسانی هستند؟

    من دقیقا در اینستاگرام چه هدفی را دنبال می‌کنم؟

این مقاله ممکن است به دردتان بخورد: بهترین نرم‌افزار ساخت فیلم آموزشی

2. زیبایی بصری بسازید.

در ساخت محتوای خود زاویه دید خاصی دارید؟ همه چیز را از زاویه‌ای نگاه می‌کنید که مردم به آن توجه نمی‌کنند؟ برای فعالیت در اینستاگرام ضمن تمرکز بر مهارت تخصصی خود خلاقیت را سرلوحه کارتان قرار بدهید.

3. شروع  کنید در اطراف خودتان ارتباط ایجاد کنید.

شبکه‌های اجتماعی رسانه‌های دو طرفه هستند. از آن‌ها برای مخابره کردن محتوا و ارتباط یک طرفه استفاده نکنید. حقیقت این است که شما باید از محتوایتان برای ایجاد ارتباط استفاده کنید. افرادی که محتوای مورد علاقه شما را ایجاد می‌کنند پیدا کنید، پست‌هایشان را لایک کنید، آن‌ها را دنبال کنید، نظر بگذارید، به آن‌ها پیام بدهید، با آن‌ها چت کنید. این همان راهی است که به شما کمک می‌کند تا بالا بیایید و قدرت اینستاگرام را ببینید. در غیر این صورت کار شما در شبکه‌های اجتماعی با شکست روبرو خواهد شد.

4. از اهرم هشتگ استفاده کنید.

کارشناسان شبکه‌های اجتماعی دریافته‌اند که قابلیت جستجو در اینستاگرام به اندازه توئیتر یا یوتیوب قوی نیست. برای مثال اگر با بیوگرافی “زیست شناسی” تولید محتوا کنید شما در نتایج افرادی که کلمه زیست شناسی را جستجو می‌کنند دیده نمی‌شوید. در اینستاگرام همه چیز بر اساس #هشتگ پیش می‌رود. پس در هر پست‌ خود حتما از هشتگ استفاده کنید تا افرادی که به محتوای شما علاقه دارند آن را پیدا کنند. به طور ویژه و استراتژیک درباره هشتگ‌ها فکر کنی. در نظر بگیرید مردم ممکن است چه کلماتی را جستجو کنند تا محتوای شما را ببینند. درباره هشتگ‌ها تحقیق کنید. نمونه‌های مشابه را ببینید. آن را در جستجوی ایستاگرام چک کنید و چند مقاله درباره هشتگ‌سازی برای اهداف تجاری بخوانید.

5. تکلیف بدهید.

شما می‌توانید از اینستاگرام به منظور ابزارهای کمک درسی استفاده کنید. بگذارید تا با یک نمونه مشابه شما را با نحوه انجام این کار آشنا کنم. یک کلاس درس زیست‌شناسی را در نظر بگیرید. معلم این درس تمرینی را برای دانش‌‌آموزان خود طراحی کرده است و از آن‌ها خواسته تا رشد یک گیاه خاص را در زمان‌های متفاوت اندازه بگیرند و آن‌را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کنند.با همین تمرین ساده دانش‌آموزان آموختند تا چطور محتوای علمی ایجاد کنند. این محتوا برای شما ممکن است رسم یک شکل ریاضی یا یک مجسمه هنری باشد. هم زمان به ‌آن‌ها بیاموزید که چطور برای پستشان کپشن بنویسند.

برای یک محتوای علمی کپشن “من و گلم همین الان یهویی!” خیلی مناسب نخواهد بود. از آن‌ها بخواهید تا به 5 “چ” پاسخ دهند (چه وقت، چطور، چرا، چه کسی، چه جایی) . شما با این کار به دانش‌آموزتان یاد می‌دهید که چگونه محتوای ارزشمند بنویسند و آن‌ها را با نوشتن علمی آشنا می‌کنید. از آن‌ها بخواهید تا پست سایر اعضا را مشاهده کنند و در کلاس درباره این که چرا گیاه یکی از آن‌ها بهتر رشد کرده است گفتگو کنید. این یک مثال شگفت‌انگیز است که چگونه یک شبکه اجتماعی می‌تواند محدودیت‌های کلاس درسی را بر هم بریزد. دانش‌آموزان با این کار نه تنها یاد می‌گیرند که با هم ارتباط موثر برقرار کنند؛ بلکه اهمیت و قدرت نشر را در شبکه‌های اجتماعی از نزدیک می‌بینند. این همان زمانی است که یادگیری به وقوع می‌پیوندد.

چند ابزار و منبع بسیار کاربردی

SocialRank: این ابزار به شما کمک می‌کند تا دنبال کننده‌های اینستاگرام و توئیتر خود را ببینید، مدیریت کنید، و آنالیز کنید.

Snapseed: ابزاری برای ویرایش عکس

AfterLight: نرم افزار کاربری ویرایش عکس

FLUM: اینستاگرام برای سیستم‌عامل مک

VSCO: فیلترهای عکاسی

VideoShop: ابزاری برای ویرایش فیلم

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *