چطور آموزشگاه تاسیس کنم؟

شاید شما هم جزو کسانی هستید که به کار تدریس و آموزش علاقه مندید و یا در این زمینه مشغول به کار هستید. برای خیلی از افراد حاضر در این کار، تاسیس یک آموزشگاه شخصی و قانونی رویایی است که دور از دسترس به نظر می رسد. هدفتان چه تاسیس آموزشگاه علمی و آموزشی باشد و چه تاسیس آموزشگاه فنی حرفه ای و یا موسسه زبان، باید مجوز و شرایط لازم را کسب کنید تا بتوانید موسسه مد نظرتان را تاسیس کنید. در این مطلب، نکاتی که برای گرفتن مجوز تاسیس موسسه یا آموزشگاه باید بدانید را جمع آوری کرده ایم.

شرایط تاسیس آموزشگاه

قدم اول برای داشتن یک آموزشگاه، تاسیس آن است. امور اداری گرفتن مجوز بسته به نوع آموزشگاهی که به دنبال تاسیسش هستید؛ کمی فرق میکند.

آموزشگاه فنی و حرفه ای

اگر دنبال گرفتن نمایندگی از آموزشگاه های فنی حرفه ای هستید؛ کارتان نسبتا راحت تر است. فقط باید صلاحیتتان تایید شود و از نیروی انتظامی هم برای محل مورد نظرتان مجوز بگیرید. اگر هم حوصله دوندگی و منتظر ماندن طولانی مدت را دارید؛ ممکن است بتوانید تسهیلات هم دریافت کنید.

یک آموزشگاه جدید

اگر خودتان مهارت خاص و ویژه ای دارید که می خواهید در این زمینه آموزشگاه تاسیس کنید؛ راه سخت تری در پیش دارید. چرا که باید ابتدا از سازمان مربوطه مجوز دریافت کنید؛ سپس به دنبال ثبت شرکت باشید. برای ثبت شرکت هم می توانید از شرکت هایی که این کار را انجام می دهند کمک بگیرید. البته باید اساسنامه و صورت جلسه مجمع موسسین هم داشته باشید.

تاسیس موسسات آموزشی

برای گرفتن مجوز تاسیس این گونه آموزشگاهها، باید از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مجوز دریافت کنید. نکته مهم برای گرفتن مجوز، این است که فضای آموزشی شما باید بیشتر از 200 متر زیربنا داشته باشد. اگر هم کارگاه های فنی دارید؛ باید بزرگ تر از 40 متر باشند. مجوز مدیر، مجوز اماکن و تصویر روزنامه رسمی هم جزو ملزومات است.

استراتژی داشته باشید

برای پیشرفت در هر کاری، باید استراتژی مشخصی داشته باشید.اینکه هدفتان را از تاسیس آموزشگاه مشخص کنید و برای رسیدن به هدفتان از همه ابزار های در دسترس استفاده کنید.

در انتخاب مکان آموزشگاه دقت کنید

فضای انتخابی مناسب باشد.

بهترین کلاس ها هم در محیط نم دار و فضایی تاریک و قدیمی، جذابیتی ندارند و دانشجویان را فراری میدهند. سعی کنید آموزشگاهتان یک مکان دلباز، بزرگ، نورگیر و دارای تهویه مطبوع باشد. اگر هم ملکتان قدیمی است؛ دستی به سر و رویش بکشید و آن را بازسازی کنید تا دانشجویان ترغیب شوند.

محل آموزشگاه مهم است

انتخاب محل آموزشگاه هم مهم است و می تواند تاثیر زیادی روی جذب دانشجو داشته باشد. هر قدر آموزشگاهتان در محلی با رفت و آمد بیشتر، نزدیک تر به وسایل نقلیه عمومی و امکانات شهری باشد؛ شانس موفقیتتان بیشتر خواهد بود. نوع کلاس هم در انتخاب محله تاثیرگذار است. اگر مخاطبان هدف شما افراد با سطح مالی خاصی هستند؛ سعی کنید محل موسسه به محل زندگی آن افراد نزدیک باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی محیط آموزشگاه و کلاس ها، تاثیر زیادی بر ایجاد احساس بد یا خوب در دانشجویان دارد. در این مورد، بهتر است از فردی که متخصص این کار است کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را با توجه به کلاس هایتان داشته باشید.

ابزار مناسب

یادتان باشد آموزشگاه صرفا با برگزاری کلاس مطرح نمی شود. بلکه باید از ابزار مناسب این کار استفاده کنید.

مدرس

مهم ترین ویژگی یک موسسه خوب، داشتن مدرسان و معلمان برجسته و نامدار است. در انتخاب مدرسان توجه کنید که افرادی انتخاب شوند که هم در زمینه کاریشان متخصص و حرفه‌ای باشند و هم قدرت این را داشته باشند که دانشجویان زیادی را جذب کنند.

کارگاه برگزار کنید

برگزاری کارگاه علاوه بر کلاس های آموزشی، می تواند مخاطبان بسیار زیادی جذب کند؛ چون بیشتر کارگاه ها یک یا دو روزه هستند و هزینه کمتری نسبت به کلاس ها دارند. برای برگزاری کارگاه می توانید از یکیتا نت استفاده کنید. برگزاری این کارگاه ها به نوعی تبلیغ آموزشگاه شما هم هست. بهترین راهنما برای انتخاب کارگاه، خواندن این مطلب است.
تاسیس آموزشگاه

کلاس خصوصی برگزار کنید

با صحبت و هماهنگی با مدرسان، می توانید کلاس های خصوصی هم در کنار کلاس های عمومیتان برگزار کنید. این کلاس ها اگر با دقت و منصفانه برنامه ریزی شوند؛ دانشجویان زیادی را ترغیب خواهند کرد.
این مطلب را هم در مورد تدریس خصوصی از دست ندهید : چطور تدریس خصوصی را شروع کنیم؟

 تبلیغ کنید

شاید بتوان گفت در عصر تبلیغات زندگی می کنیم و برای موفقیت یک کسب و کار، باید تبلیغات مناسبی هم انجام داد.

در فضای مجازی تبلیغ کنید

داشتن یک پیج اینستاگرام پر فالوئر، کانال تلگرامی با مطالب مفید آموزشی و یا سایت و وبلاگ مناسب، بسیار به شما کمک خواهد کرد تا تبلیغ اثرگذارتری انجام دهید.

پیشنهادی بدهید که نتوانند رد کنند

یک کلاس رایگان با مدرسان برجسته، تخفیفات گروهی جذاب و یا یک برنامه تفریحی در کنار کلاس ها، می تواند بسیار فریبنده باشد

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *