نکاتی برای انتخاب محل برگزاری کارگاه آموزشی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد برگزار کننده کارگاه انتخاب محل برگزاری کارگاه آموزشی است. اگر برای اولین بار است که تصمیم دارید یک کارگاه آموزشی برگزار کنید قطعا اضطراب فراوانی برای این کار خواهید داشت. انتخاب محل برگزاری کارگاه آموزشی هر چند در محتوای کارگاه شما تاثیرگذار نخواهد بود اما یک انتخاب اشتباه نیز می‌تواند مشکلات بسیاری را برای افراد شرکت کننده در کارگاه آموزشی شما فراهم کند.

به همین جهت ما تلاش کردیم تا لیستی از نکاتی که شما برای انتخاب محل کارگاه باید مد نظر قرار دهید فراهم کنیم. اگر شما تجربیات بیشتری در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

امکانات عمومی

فضای کافی

شما باید قبل از برگزاری کارگاه تعداد افراد شرکت کننده در کارگاه را بدانید. انتخاب یک کارگاه بزرگ نه تنها هزینه گزافی را برای شما به همراه می‌آورد، بلکه خلوت بودن بیش ار حد آن نیز موجب می‌شود افراد شرکت کننده در کارگاه گمان کنند که از کارگاه آموزشی استقبال خوبی نشده‌است.

اگر محل کارگاه آموزشیتان را کوچک انتخاب کنید باعث کلافگی و به دنبال آن افت کیفیت آموزشی خواهید شد.

شما برای هر شرکت کننده بین 3 الی 5 متر فضا نیاز خواهید داشت.

کارگاه آموزشی

 

سیستم برق قوی

مراقب باشید! اگر در این مکان قبلا کارگاهی برگزار نشده‌است از ظرفیت فیوز سوال بپرسید. اطمینان حاصل کنید که بعد از راه‌اندازی سیستم‌ها یا وسایل مورد نیاز کارگاه سیستم برق دچار مشکل نشود. اگر ظرفیت فیوز کم باشد شما با مشکل قطعی برق یا خدایی نکرده آتش‌سوزی مواجه خواهید شد.

دسترسی مناسب

انتخاب دسترسی مناسب با توجه به قشر شرکت کننده در کارگاه متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر کارگاه شما برای دانشجویان و دانش‌آموزان برگزار می‌شود نیاز است تا بهترین دسترسی به مترو و اتوبوس برای آن وجود داشته باشد.

فرض کنید کارگاه شما در ساعت 8 شب در اطراف تهران به پایان برسد. قطعا برگشتن به منزل بدون دسترسی مناسب به حمل و نقل عمومی برای افراد شرکت کننده دردسر بزرگی خواهد بود.

جای پارک

داشتن یک جای پارک مناسب برای افراد شرکت کننده در کارگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر اغلب افرادی که به کارگاه دعوت شده‌اند دارای ماشین هستند شایسته است که اطراف محل انتخابی را بررسی نمایید تا جای پارک به اندازه وجود داشته باشد و افراد دچار سردرگمی نشوند.

کافه یا رستوران

آیا تهیه ناهار بر عهده شماست؟! در صورتی که قرار است افراد حاضر در محل برگزاری کارگاه ناهار میل کنند حتما بررسی کنید که فضای مناسبی برای این کار وجود داشته باشد.

در غیر اینصورت هم هنگام انتخاب محل برگزاری کارگاه دقت کنید تا در اطراف مکان مورد نظر رستوران یا مرکز تهیه غذا وجود داشته باشد. می‌توانید از قبل شماره آن را بگیرید و در اختیار افراد شرکت کننده قرار دهید.

همچنین بخوانید: برنامه زمانی برای کارگاه؛ اهمیت و نحوه نوشتن آن

تهویه

مهم‌ترین امر برای تامین آسایش افراد شرکت کننده در کارگاه شما همین مساله است. هوای بسیار گرم یا بسیار سرد موجب عدم تمرکز و کاهش یادگیری در افراد خواهد شد. پس حتما از کیفیت تهویه هوا و سالم بودن آن مطمئن شوید. دقت کنید میز‌ها خیلی به رادیاتور یا کولر نزدیک نباشند.

سرویس بهداشتی و نمازخانه

دقت کنید تا سرویس بهداشتی متناسب با تعداد افراد وجود داشته باشد و نکات بهداشتی در آن رعایت شده باشد.

اگر کارگاه شما در ساعت نماز است حتما جایی را برای نماز افراد شرکت کننده در نظر بگیرید یا دقت کنید مسجد در نزدیکی محل برگزاری کارگاه وجود داشته باشد.

امکانات تخصصی

سیستم ضبط

این روزها کمتر کسی در هنگام گوش دادن به درس جزوه می‌نویسد. تقریبا اغلب افراد اطمینان دارند که آن چیزی که در کلاس می‌گذرد در جایی ضبط خواهد شد. لذا دقت کنید تا در صورت نیاز دوربین در محل برگزاری آزمون وجود داشته باشد. اگر کارگاه شما به نحوی به کامپیوتر ارتباط پیدا می‌کند می‌توانید از نرم‌افزارهای ضبط کلاس استفاده نمایید.

سیستم پخش

اگر فضا بزرگ است به محل قرارگیری بلندگو و تعداد آن‎‌ها دقت کنید. میکرفون را بررسی کنید تا سالم باشد.

حتما شما به ویدئو پروژکتور احتیاج خواهید داشت. محل نصب آن را تدارک ببینید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

شبکه

در صورتی که آموزش با کامپیوتر است؛ نیاز خواهید داشت تا سیستم‌ها به کامپیوتر مدرس شبکه شده باشند. از سالم بودن شبکه و اتصال اینترنت در هر سیستم مطمئن شوید.

 

 

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *