طرح درس روزانه؛ چرا و چگونه؟!

آماده کردن یک طرح درس با جزئیات یکی از ضروری‌ترین مسائلی است که یک معلم باید برای آن وقت بگذارد. اما نوشتن این طرح درس ممکن است مسخره و زمان‌بر بنظر برسد. حتی در نگاه اول کار دشواری برای شما خواهد بود. درست در همین لحظات به ذهن شما خواهد رسید که اصلا نوشتن یک طرح درس چه ضرورتی دارد؟! با جواب دادن به این سوال شما خوهید توانست طرح درسی بنویسید که خروجی مناسبی از آموخته‌های شما از کلاس ایجاد کند.

ما سعی کردیم تا برخی نکته‌ها درباره یک طرح درس درست و اصولی را برای شما جمع‌آوری کنیم.

طرح درس روزانه

تعیین هدف

معلم با نوشتن طرح درس در ابتدا هدف از درس آن روز را بررسی می‌کند. بعد از تعیین هدف است که هر معلمی می‌تواند بیندیشد که هدف از درس امروز را چطور می‌تواند با هدف فصل حاضر در کتاب همسو کند. می‌تواند با جزییات بداند که دانش‌آموزان پس از پایان هر مرحله از تدریس باید چه مهارت‌هایی کسب کرده باشند.

اگر معلم قرار است یک فصل جدیدی را آغاز کند باید پیش زمینه‌ای درباره عنوان جدید مطرح کند. سوالاتی از قبیل نمره اختصاص یافته به این موضوع در امتحان، اهمیت آن در سال‌های بعدی تحصیل، کاربرد ان در زندگی روزمره و از مسائلی هستند که باید در هنگام نوشتن طرح درس درباره آن‌ها فکر شود. یا حتی می‌توانید برای آنان سوالاتی ایجاد کنید تا بعد از تدریس شما خود دانش آموزان پاسخ آن را بیابند.

اگر فکر می‌کنید پاسخی برای هر کدام از سوالات مطرح شده درباره هدف تدریس فصل جدید ندارید می‌توانید از گوگل کمک بگیرید.

اگر شما در این بخش بتوانید دانش‌آموز را متقاعد کنید که قرار است مطلب مهمی را برای او بیان کنید دیگر در هنگام تدریس با مشکل ساکت نگه‌داشتن کلاس مواجه نخواهید شد.

تعیین روش تدریس

بعد از این که متوجه شدید همۀ آن چیزی که از تدریس می‌خواهید چیست قادر خواهید بود تا روشی برای بیان درس بی‌آفرینید. در این مرحله شما باید استراتژی خود را برای دستیابی به هدفتان تعیین کنید. در این مرحله شما نیاز دارید تا از وسایل کمک آموزشی استفاده کنید. همچنین باید شناخت دقیقی از هر دانش‌آموزتان در کلاس به دست آورده باشید. شما بایدروش تدریس خود را طوری بچینید که هم ذهن‌های جزء به کل و هم ذهن‌های کل به جزء بتوانند مطلبتان را متوجه شوند.

در هنگام تعیین روش تدریس حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. اگر درس امروزتان به درس جلسه گذشته مرتبط است حتما آن را مجددا دوره کنید تا پیش‌نیازهای لازم را برای دانش‌آموزان فراهم کرده باشید.
  2. باید در مورد کلمات مورد استفاده در کلاس فکر کنید تا امکان ایجاد ابهام با ساید فصول را به صفر برسانید.
  3. باید خطاهای ممکن در دانش‌آموزان را پیش‌بینی کنید و برای رفع آن‌ها چاره‌ای بی‌اندیشید.

رفع اشکالات و تثبیت تدریس

بعد از اینکه تدریس به پایان رسید زمانی را برای پاسخ به سوالات احتمالی دانش ‌آموزان در نظر بگیرید. مطمئن شوید تا تک تک افراد حاضر در کلاس مطلب تدریس شده را به خوبی آموخته‌اند.

حالا زمان تثبیت آموزش فرا رسیده است. باید برای تثبیت آنچه به حاضرین آموخته‌اید تمرین طراحی کنید. تمرین‌هایی که مطرح می‌کنید باید بتواند تمام جنبه‌های تدریس، موارد استثنا، حل معکوس مسائل یا حتی طرح مساله در دانش‌آموزان را پوشش دهد.

شما در این مرحله قادر بود تا یک ارزیابی کلی از عملکردتان در کلاس به دست بیاورید.

شما باید در هنگام نوشتن طرح درس به تلکیف‌های دانش آموز در منزل فکر کرده باشید. این که هر تمرین چقدر زمان خواهد برد و هر دانش‌آموز برای حل آن به چه اطلاعاتی نیاز دارد از مسائلی است که باید قبل از کلاس به آن فکر کنید. اگر در کتاب مورد تدریس ایراد احتمالی وجود داشته باشد باید آن را از قبل پیدا کرده و به دانش‌آموز بگویید تا دچار سردرگمی نشود.

ممکن است این مطلب به شما کمک کند : مهارت هایی که یک معلم باید داشته باشد

مزایای دیگر نوشتن طرح درس

  1. می‌توانید آن را به همکاران خود نشان دهید و از آنان ایده یا مشورت بگیرید.

  2. می‌توانید از طرح درس دوران تدریس خود به عنوان رزومه کاری استفاده کتید.

  3. می‌توانید آن را در اختیار معلم‌های تازه کار قرار دهید تا از تجربیات شما استفاده کنند.
  4. طرح درس‌های شما جزوه بسیار خوبی برای تدریس در سال‌های آینده شما خواهد شد.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *