زبان بدن در تدریس

یک معلم کاربلد و حرفه ای که میداند چطور توجه دانش آموزان و شاگردانش را به موضوع جلب کند؛ قطعا یک سخنران و یا نماینده موفق هم خواهد شد. جذابیت تدریس و برخورد یک معلم، به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی از مهمترین آن ها، قطعا زبان بدن مدرس است. نقشی که زبان بدن در تدریس ایفا میکند؛ بسیار بیشتر از هر عامل دیگری است.
شاید شما هم شنیده باشید که 55 درصد پیام های شما توسط زبان بدن به مخاطب میرسد.این در حالی است که خود کلمات فقط هفت درصد از پیام های شما را منتقل می کنند. پس اگر بتوانید از زبان بدنتان به طور موثر استفاده کنید تاثیر بسیار بیشتری خواهید گذاشت.
یکیتا در مطلبی که جمع آوری کرده، درباره مهم ترین اصول و قوانین زبان بدن برای تدریس نکاتی را برایتان آماده کرده است.حتما شما هم با افرادی برخورد داشته اید که بدون اینکه حرف خاصی بزنند؛ توانسته اند شما را تحت تاثیر قرار داده و پیامشان را به شما منتقل کنند. تحقیقات نشان داده اند با حرکات صورت هفت هزار پیام به مخاطب منتقل می شود؛ برای همین دانستن زبان بدن کمک میکند تدریس شما بهتر شود و مطالب را بهتر به دانش آموزان و شاگردانتان منتقل کنید.انگیزه دادن به طرف مقابل، جلب توجه و اعتماد شاگردانتان و علاقه مند کردنشان به یادگیری، بیش از کلام با زبان بدن شما منتقل می شود.
زبان بدن

معلوم باشید

سعی کنید تا جایی که میتوانید بیشتر بدنتان را در معرض دید دانش آموزان و مخاطبانتان قرار دهید. اگر عادت به نشستن تمام مدت پشت میز دارید؛ یا در انتهای کلاس و پشت سر افراد می ایستید و یا به هر طریقی مخاطب کاملا به شما اشراف ندارد؛ تاثیر چندان مناسبی بر او نخواهید گذاشت
این مطلب را هم بخوانید: تدریس و نکات مهم آن

دست ها را دست کم نگیرید

تاثیری که دست ها و فرم قرارگیریشان بر احساس طرف مقابل میگذارد؛ غیر قابل انکار است. دست ها احساسات و درونیات شما را به راحتی به مخاطب منتقل می کنند.

انگشت اشاره

انگشت اشاره تان را هرگز مستقیما به طرف کسی نگیرید و آن را برای تاکید مدام تکان ندهید. استفاده از انگشت اشاره احساسی به طرف مقابل میدهد که مورد اتهام قرار گرفته است.

کف دست ها

شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما کف دست ها احساس اعتماد و صداقت را به مخاطب شما انتقال میدهد. اگر میخواهید توجه و اعتماد شاگردانتان در کلاس درس را به دست بیاورید؛ باید از مشت کردن دستتان و پنهان کردن آنها خودداری کنید و موقع صحبت کردن، دستهایتان باز باشند.با دست هایتان احساساتتان را نشان دهید: سعی کنید موقع بروز احساسات مختلف هنگام تدریس، آن ها را با کمک حرکات دست نشان دهید. مثلا وقتی میخواهید توجه دانش آموزان را به سوالی جلب کنید؛ دسستان را روی چانه قرار دهید و خالت سوالی به دستتان بدهید.

نگاه، دریچه احساسات

حتی کسی که چیزی هم از زبان بدن نمیداند؛ میتواند از نوع نگاه شما پیام های زیادی دریافت کند. مخصوصا افرادی که سر کلاس حاضر هستند؛ از نگاه های معلمشان می توانند به درس علاقه مندتر شوند.

به در و دیوار نگاه نکنید

از اینکه با مخاطبانتان در هنگام تدریس تماس چشمی برقرار کنید نترسید. نگاهتان را از فردی به فرد دیگر تغییر دهید و بر روی هر کس چند ثانیه صبر کنید. نگاه کردن به جایی غیر از افراد حاضر در کلاس، حس بی علاقگی را به آنها منتقل میکند.

از نگاه کردن به ساعت خودداری کنید

فرقی ندارد به ساعت مچی تان نگاه کنید یا ساعت دیواری کلاس، به هرحال این کار اثر بسیار بدی بر دانش آموزان کلاس خواهد گذاشت. بهتر است در مدتی که در حال تدریس هستید؛ فکر کردن به ساعت و گذر زمان را کنار بگذارید تا شاگردانتان هم چنین حسی داشته باشند.

اعتماد به نفستان را نشان دهید

به عنوان یک مدرس، لازم است که دانش آموزان از رفتارهای شما احساس کنند که به حد کافی اعتماد به نفس دارید. سرتان را بالا بگیرید؛ کمرتان را صاف نگه دارید و ارتباط چشمیتان را هم با افراد حفظ کنید.این مطلب را از دست ندهید: راه های جادویی افزایش اعتماد به نفس

حرکات صورتتان را کنترل کنید

حرکات عضلات و ماهیچه های صورت پیام های خاصی را به فرد مقابلتان انتقال می دهد. مثلا جمع کردن لب ها یا اخم کردن، قطعا احساسات و فکرهای منفی را به دانش آموزان انتقال می دهد.

حضور داشته باشید

خیلی مهم است با زبان بدنتان، حضورتان در کلاس را نشان دهید. با این کار توجه دانش آموزان را هم بیشتر به خودتان و مطالب مورد بحث جلب میکنید.

ورود

ورود شما به عنوان مدرس به کلاس درس، بسیار مهم است. بهتر است به تک تک بچه ها سلام کنید؛ نزدیکشان بروید و نگاهشان کنید.

از همه فضای کلاس استفاده کنید

به جای اینکه از اول تا آخر فقط یک جا بایستید و یا بنشینید؛ در کلاس راه بروید؛ سعی کنید به همه افراد حاضر نزدیک شوید و به ایشان توجه کنید. به راه رفتنتان دقت کنید: راه رفتن زیاد، سریع و با سر پایین، اصلا فرکانسهای مثبتی به مخاطبانتان متنقل نمی کنند. آرام، با طمانینه، با سری بالا راه بروید و گاهی هم بایستید یا بنشینید.

از زبان بدن گشوده استفاده کنید

برخی ازحرکات بدن، احساسات مثبتی در فرد مقابل ایجاد می کنند که علاقه به تعامل با شما داشته باشد. با بدنی گشوده و رو به مخاطب حرف بزنید؛ به سمت او خم شوید؛ دست به سینه ننشینید و عضلاتتان را منقبض نکنید و ریلکس باشید تا اثر مثبتش روی افراد حاضر در کلاس را ببینید.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *