ساخت فیلم آموزشی

دنیا با سرعت در حال حرکت به سمت استفاده بیشتر و گسترده تر از تکنولوژی در همه ابعاد زندگی است و از آنجایی که آموزش و کسب مهارت امروزه حرف اول را می زند؛ امروزه خیلی ها برای تدریس و یاد گرفتن مطالب جدید از امکاناتی مانند بلاگ – فیلم آموزشی و… استفاده می کنند که فناوری روز در اختیارشان قرار داده است. در حال حاضر محتوای اینترنتی و دیجیتال، مهم ترین ابزار آموزشی است.

در بین محتواهای اینترنتی، فعلا هیچ چیز محبوبیت ویدئو و فیلم های آموزشی را ندارد. با دیدن یک فیلم آموزشی کوتاه، می توان اطلاعاتی به اندازه چندین هزار کلمه متن، به دست آورد. اگر در فکر این هستید که با استفاده از کدام نرم افزار ساخت ویدئوهای آموزشی، مطالب جذابی را به مخاطبان ارائه دهید؛ این مطلب را از دست ندهید.

ساخت ویدئو چه اهمیتی دارد؟ ساخت یک دقیقه ویدئوی ساده آموزشی، به اندازه نوشتن یک بلاگ مفصل و کامل زمان و هزینه می برد. به همین دلیل شاید فکر کنید تحمل این همه زحمت و هزینه برای یک ویدنو چه ارزشی دارد؟

برای مخاطب وقت اهمیت زیادی دارد. برای یاد گرفتن مطالبی که در چند دقیقه دیدن ویدئو آموخته می شود؛ احتیاج به مدت بسیار بیشتری مطالعه یک بلاگ است. همچنین امروزه همه کسانی که اهل استفاده از اینترنت و فضای مجازی هستند؛ کم حوصله و کم تمرکز شده اند. این دسته از مخاطبان، چند خط بیشتر از یک مطلب را حوصله ندارند بخوانند؛ اما دیدن ویدئو حوصله کمتری احتیاج دارد و عده بیشتری به آن جذب می شوند.

فیلم اموزشی

جذابیت های بصری

وجود اینستاگرام و رسانه های اجتماعی باعث شده ذائقه مردم به سمت محتواهای بصری و دیداری برود. اگرچه هنوز هم بیشتر محتواها به صورت نوشتاری تولید می شوند؛ اما عکس، اینفوگرافیک و فیلم طرفداران بیشتری دارند.

کپی کردن و دزدیدن یک متن یا بلاگ، کار راحت تری نسبت به کپی کردن یک ویدیوی تولید شده است. البته برای اینکه امکان کپی شدن ویدیو پایین بیاید؛ بهتر است از لوگوی مخصوص برندتان استفاده کنید تا در ذهن مخاطب ماندگار شوید.

صدای ویدئوی خوبی داشته باشید

در مورد ویدئو های آموزشی، صدایی که روی فیلم شنیده می شود بسیار مهم است. چرا که بخش زیادی از این انتقال دانش، توسط صحبت های شما اتفاق می افتد.

متن نوشته تان را آماده کنید

شاید فکر کنید همان طور که سر کلاس ها می توان از جملات بداهه استفاده کرد؛ هنگام ضبط صدا برای یک ویدیوی آموزشی هم احتیاجی به نوشتن متن پیش نویس ندارید؛ اما وقتی فردی فیلم آموزشی شما را می بیند، تپق ها و من من کردن ها اثر بدی رویش خواهد گذاشت.

فن بیان

همان طور که اشاره شد؛ بخش زیادی از مطالب، توسط حرف های شما انتقال داده می شود. خیلی مهم است صدای شما نلرزد؛ و خوب و اثرگذار صحبت کنید.

برای این منظور، توصیه میکنیم دو مطلب درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی و چگونه فن بیان خود را بهتر کنیم؟ از مجموعه مقالات یکیتا را حتما بخوانید.

میکروفون خوب تهیه کنید

هر قدر هم فن بیان خوب و قوی داشته باشید و مسلط صحبت کنید؛ اگر میکروفونی که صدایتان را ضبط می کند خوب نباشد و صدایتان بم یا خش دار به گوش برسد؛ فایده ای ندارد. پس حتما دقت کنید که نرم افزار انتخابیتان ضبط خوبی داشته باشد.

مختصر و مفید ویدئو بسازید

یادتان نرود فیلم و ویدئوی آموزشی، فیلم سینمایی نیست! به جای اینکه مقدمه چینی های طولانی مدت و حرف های زائد در فیلم داشته باشید؛ همه چیز را محکم و صریح و شفاف بگویید تا زمان ویدئویتان بیشتر از سه دقیقه نشود. به این ترتیب حجم ویدئو هم کم خواهد شد و تعداد علاقه مندان به ویدئوها بیشتر خواهد شد.

بهترین نرم افزارهای ساخت فیلم اموزشی

اگر قصد دارید یک نرم افزار آموزش بدهید؛ بهتر است از فضای خود کامپیوتر فیلم بگرید. برای این کار، بهترین روش استفاده از نرم افزار معروف کمتازیا یا Camtasia Studio است که بیشترین طرفدار را در بین این گونه نرم افزارها دارد. از قابلیت های این برنامه میتوان به نکات زیر اشاره کرد

امکان حذف اشتباهات صوتی و تصویری که در حین تدریس رخ میدهد.
زوم کردن بر روی موارد کلیدی و مهم به صورت جذاب و چشم نواز.
رسم کادرها و اشکال مختلف برای نشانه گذاری موارد و مطالب مهم.
ویرایش انواع فایل های صوتی و تصویری.
قرار دادن لوگو و ویرایش حرفه ای و تخصصی صدا
تعامل فوق العاده و کاربردی با پاورپوینت
اضافه کردن افکت های مناسب به اشاره گر موس
قرار دادن زیر نویس برای فایل های زبان اصلی به صورت اصولی و استاندارد

بعد از این نرم افزار، برنامه های دیگری مثل Instant Demo Studio و یا Demo Builder و Tanida Demo Builder هم از برنامه های بسیار کاربردی هستند که در ساخت ویدئوی آموزشی بسیار به شما کمک می کنند.

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *