آموزش‌ سازمانی, چرا و چگونه؟

شما ممکن است به دلایل زیادی تصمیم به برگزاری دوره‌های آموزشی گرفته باشید. اگر هنوز مطمئن نیستید که آموزش کارمندان شما چرا حائز اهمیت است به مقاله اول آموزش سازمانی؛ چرا و چگونه؟! نگاهی بیندازید تا دلایل کافی برای برگزاری کلاس و ارتقای مهارت کارکنانتان داشته باشید.

حالا که شما دلایل کافی برای شروع آموزش کارکنان خود را پیدا کرده اید ما نکات لازم برای نحوه برگزاری دوره آموزشی در سازمان شما را برایتان شرح خواهیم داد.

چطور آموزش سازمانی را شروع کنیم؟

اهمیتی ندارد شما آموزش را با 3 کارمند یا 30 کارمند شروع کنید. نکته حائز اهمیت این است که بهترین و با کیفیت ترین آموزش‌ها برای آنان فراهم باشد.

آموزش سازمانی

اهداف دقیق مشخص کنید.

از همان ابتدا آموزش خود را با اعتماد و صداقت شروع کنید. به کارمندانتان توضیح دهید که چرا این فرصت آموزشی در اختیار آنان قرار داده شده است و چرا باید آموزش خود را حائز اهمیت بدانند.

دقت کنید تا آموزش‌های اولیه شما به طور مستقیم منافع آنان را مورد هدف قرار داده باشد و مانند فعالیت‌های داوطلبانه و امتیاز مثبت به نظر نرسد. هیچ کس دوست ندارد بیشتر کار کند مگر اینکه پای پیشرفت شخصی‌اش در میان باشد.

  • برای این که شما بتوانید آموزش مشخصی برای هر فرد یا گروه در نظر بگیرید در ابتدا نیاز است تا وظایف و چارت کاری هر فرد به طور دقیق مشخص شده باشد. اگر چارت کاری نیروی تحت آموزش مشخص شده باشد آموزش‌ها با هدف دقیق‌تر و بهره‌وری بیشتر صورت خواهد گرفت.
  • کارمندانتان را با ایجاد کردن فرصت‌های شغلی جدید تشویق کنید. اگر هر کارمند بداند بعد از گذراندن این دوره ها به نحو احسن یک پیشرفت شغلی انتظار او را می‌کشد در یادگیری مشتاق‌تر خواهد بود. دقت کنید که این فرصت آموزش همان چیزی باشد که کارمند شما به آن علاقه دارد نه صرفا دورۀ آموزشی‌ای که شرکت آن را برای کارمندش در نظر گرفته است. اگر این دوره مورد علاقه کارمند شما باشد آن‌ها بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنید قدردان شما خواهند بود.
  • در نهایت فراموش نکنید تا به دقت جنبه مالی آموزش را برنامه‌ریزی کنید و منافع مالی را اندازه بگیرید. آموزش کارمندان هزینه‌ها را برمی‌گرداند تنها به شرطی که آن را به درستی انجام دهید.

 روش‌های متفاوت را به کار بگیرید.

برای یک آموزش موفقیت آمیز تلاش کنید تا روش‌های متفاوت را امتحان کنید. مثلا یک بار منابع آنلاین را امتحان کنید، یکبار از کتاب کمک بگیرید و یک بار هم از کلاس آموزشی. این کار کلاس آموزشی شما را از تکراری شدن و دلزده شدن نجات می‌دهد.

از فناوری‌های آموزشی برای بهبود آموزش خود کمک بگیرید . مثلا تمرین‌های آموزشی با استفاده از تکنولوژی خیلی راحت‌تر قابل ارائه خواهند بود. و یا آن‌ها را با سایت‌های آموزشی مرتبط و نرم‌افزارهای اضافه که می‌تواند تایم آزاد آنان را پر کند درگیر کنید.

امروزه کارمندان شما با حجم نا محدودی از آموزش‌های رایگان آنلاین مواجه هستند و یک مدیر آموزشی در این شرایط تنها وظیفه برعهده داشتن جریان کار را بر عهده ندارد. در حقیقت او باید مهارت‌های شخصی و تجربیاتش را برای پیشرفت و آموزش کارمندانش در اختیار آنان بگذارد. مثلا معرفی کردن بهترین سایت یا منبع آموزشی رایگان مفید و کاربردی یکی از موارد مهم در آموزش کارمندان به شمار می‌رود.

آموزش‌های این چنینی هم ارزان است، هم کاربردی و کافی. فقط باید توسط یک فرد کارکشته در فضای نا محدود اینترنت هدایت شود.

اگر هم آموزش را بخواهیم بصورت آفلاین انجام دهیم می‌توان به برگزاری سمینارهای چندگانه یا کنفرانس‌های تخصصی اشاره کرد.  این کارگاه‌های آموزشی محیط بسیار مناسبی برای آموزش‌های حین کار و افزایش بهره‌وری به شمار می‌رود.

*** از آموزش در منزل غافل نشوید! این آموزش‌ها راه بسیار خوبی برای انتقال اطلاعات بین کارمندان کارکشته و کارمندان تازه وارد به شمار می‌روند.  شما می‌توانید با ابزارهای مدیریتی و حفظ ساختار رسمی از این روش برای انتقال اطلاعات بین کارمندانتان کمک بگیرید.

ارزیابی و بازخورد

  • فضای شرکت یا سازمان شما باید به گونه‌ای باشد که کارمندان با اشتیاق درباره نحوۀ آموزش و کیفیت آن به شما بازخورد بدهند. نظرات آنان درباره نحوه ارائه بهتر کلاس‌های آموزش سازمانی بسیار برای شما کارگشا خواهد بود.
  • با احترام تمام پیشنهادها را بپذیریذ. با این نظرات شما می‌توانید کلاس‌ها را مفیدتر و جذاب‌تر کنید. بدون در نظر گرفتن بازخورد هیچ فضایی برای بهبود عملکرد خود نخواهید داشت.
  • سعی کنید در طول در طول آموزش منعطف بمانید. فراموش نکنید شما باید در آموزش بیشتر از هر چیزی با فرد فراگیرنده همراهی کنید نه اینکه آن‌ها را مجبور کنید تا در راهی که شما تصمیم گرفته‌اید آموزش را فرا بگیرند.

​​​​​​​

  •  برنامه‌ای بچینید تا به کارمندان اهمیت و ارزش به پایان رساندن دوره آموزش را نشان دهد. مثلا به آنان پیشنهاد افزایش حقوق، مرخصی یا ارائه مدرک معتبر بدهید تا احساس موفقیت در کارشان داشته باشند.

​​​​​​​​​​​

  • بسته به موفقیتی که هر کارمند در آموزش به دست می‌آورد پاداش را کم و یا زیاد کنید. فراموش نکنید در هر شرایطی قدردانی از زحمات کارمندانتان موجب تلاش بیشتر آنان در کارشان خواهد شد.

نتیجه

شما هیچگاه نمی‌توانید آموزش را از برنامه کاریتان حذف کنید و انتظار موفقیت روزافزون داشته باشید. اگر آموزش را در راه درست انجام دهید کارمندانتان با مهارت تمام وظیفه‌ای را که به آنان محول کرده‌اید را به سرانجام می‌رسانند و احساس مسئولیت پذیری و توانمندی در انجام امورشان از آنان یک نیروی انسانی قوی خواهد ساخت.

به طور پیوسته کارمندانتان را به سلاح آموزش تجهیز کنید تا آنان بتوانند به حداکثر پتانسیل‌های خود دست یابند. در این شرایط است که سازمان شما هم از حداکثر ظرفیت نیروی انسانی‌اش استفاده خواهد نمود و به موفقیتی که شما مد نظر دارید دست خواهد یافت./ منبع

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *