استرس و راهکارهای مقابله با آن

همه‌ی ما حتما تا به حال شرایط تنش‌زا و استرس را تجربه کرده‌ایم ازهمان دوران کودکی که وارد مدرسه شدیم و با امتحانات پایان‌ ترم مواجه شدیم یا در دوران نوجوانی که معلم ما را برای کنفرانس یک درس به پای تخته دعوت می‌کرد استرس را کاملا درک کرده‌ایم. لرزش صدا و عرق کردن دست‌ها و یا حتی حس کردن ضربان قلب هنگام استرس از آن دست مواردی است که اغلب انسان‌ها با آن مواجه می‌شوند و اگر روش‌های کنترل کردن آن را بلد نباشند مجبورند تا آخر عمر با آن دست و پنجه نرم کنند.  برای کنترل لرزش صدا هنگام ترس میتوانید از این مقاله استفاده کنید: درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

به این نکته توجه کنید که استرس بر بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی و قلبی مؤثر است.

با ما همراه باشید تا با تعدادی از تکنیک‌های مؤثر بر کنترل استرس آشنا شویم.

تکنیک‌های موثر بر کنترل استرس

1- زمانی را برای آرامش ذهنتان اختصاص دهید.

در این دنیای پر از ترس همه‌ی ما به لحظاتی نیاز داریم که دور از تمامی دغدغه‌های روزمره اندکی آرامش داشته باشیم. حالا این آرامش می‌تواند خواندن چند صفحه از یک کتاب، خوردن یک استکان چای و یا رفتن به مرکز خرید مورد علاقه‌تان باشد فرقی نمی‌کند مهم این است که چند ساعتی را به دور از تنش و نگرانی فقط صرف آرامش خودتان کنید.

مقابله با استرس

2- دغدغه‌هایتان را بازگو کنید.

اینکه مشکلاتتان را برای خودتان نگه دارید و با هیچکس صحبت نکنید قطعا استرس را دو چندان خواهد کرد. و همچنین اگر کسی را داشته باشید که با او درد و دل کنید علاوه بر اینکه سنگینی بار نگرانی‌هایتان کمتر می‌شود در این میان شاید فرد مورد نظر ایده‌ی جدیدی را برای حل مشکلتان پیشنهاد کند.

3- برنامه ریزی را فراموش نکنید.

این‌که انسان بداند در طول روز چه کارهایی باید انجام دهد و یا چه مقدار از وقتش را باید به تکمیل کارهای عقب افتاده‌اش اختصاص دهد همگی به داشتن یک برنامه‌ی منظم کمک می‌کنند. داشتن برنامه‌ای دقیق و حساب شده قسمت عمده‌ای از استرستان را حذف خواهد کرد.

4- رقابت‌های بی مورد را کنار بگذارید.

رقابت با دیگران برای پیشرفت در شرایط کاری و اجتماعی  همه جزء رقابت‌های مثبت تلقی می‌شوند. اما رقابت برای داشتن خانه‌ای بزرگتر و در جایی بهتر و به طور کلی رقابت برای بدست آوردن چیزهایی که از توان شما خارج است همگی رقابت منفی تلقی شده و تنها فشار و استرس را در زندگیتان افزایش می‌دهد.

با خودتان رقابت کنید و سعی کنید هر روز نسبت به دیروز یک پله بالاتر بایستید.

5- از شلوغی بیش ازحد دوری کنید

به محیط اطرافتان نگاه کنید خانه، اتاق خواب یا حتی محیط کارتان را از وسایل اضافه‌ خالی کنید. به طور کلی محیط اطرافتان باید در نهایت سادگی زیبا باشد. محیط شلوغ ذهن شمارا نیز شلوغ می‌کند و از تمرکز و آرامش شما می‌کاهد.

مقابله با استرس

 

6- خواب خوب را فراموش نکنید.

همانطور که میدانید تمامی قوای بدن انسان در شب و در ساعاتی که انسان خواب است تجدید می‌شود. از این رو برای شروع یک روز پر انرژی حتما لازم است که شب‌ها به‌ اندازه‌ی کافی استراحت کنید. خواب خوب در شب از کسلی و پریشانی در طول روز می‌کاهد و انرژی لازم برای مبارزه با تنش‌های روزانه فراهم می‌کند. خوردن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند.

برای افزایش اعتماد به نفس میتوانید از این مقاله استفاده کنید: راه های جادویی افزایش اعتماد به نفس

7- وجود مشکلات را بپذیریم.

همه‌ی ما می‌دانیم که مشکلات در زندگی همه‌ی انسان‌ها وجود دارند و نمی‌شود آن‌ها را از زندگی حذف کرد. بهترین راه این است که وجود مشکلات را در زندگی بپذیریم و با آرامش خاطر برای حل آنها تلاش کنیم.

8- خودتان را تشویق کنید.

سعی کنید آخر هفته‌ها را به تفریح کردن با خانواده اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود که شما در طول هفته با انگیزه و انرژی بیشتری به کار و فعالیت بپردازید و در این صورت استرس کمتری را هم متحمل خواهید شد زیرا می‌دانید که یک پایان هفته‌ی شاد در انتظار شماست و فرصت کافی برای تفریح و استراحت دارید.

9- خانواده‌تان را فراموش نکنید.

سعی کنید حتما در طول روز ساعاتی را برای گذراندن با خانواده‌تان اختصاص دهید. همچنین سعی کنید برای یک وعده غذایی هم که شده دور هم جمع شوید و لحظاتی را با یکدیگر گفت‌وگو کنید. بودن در کنار خانواده شما را از احساس تنهایی دور می‌کند و توانایی مقابله با مشکلات را در شما افزایش می‌دهد.

10- دوش بگیرید.

یک دوش آب گرم پس از یک روز پر تلاش کاری می‌تواند حجم زیادی از خستگی جسمی شما را کم کند و به آرامش روحتان نیز کمک خواهد کرد. /منبع

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *